ZROb

ZROb 

To roczny projekt spotkań wykładowo-warsztatowych z zakresu  rozwoju osobistego zrealizowany przez Stowarzyszenie "Eudaimonia" we współpracy z Centrum Kultury Katowice, w okresie od października 2011 do czerwca 2012.  Na projekt składał się cykl 9 wykładów i warsztatów. Warsztaty prowadzone były dla zamkniętej 12-osobowej grupy. Projekt adresowany był do mieszkańców śląska zainteresowanych filozofią i rozwojem osobistym, w szczególności do osób, które pracują z ludźmi. 






Tematy spotkań:

Kim jestem?
Warsztat:  20/10/2011
Wykład: 21/10/2011


Między dobrem a złem
Wykład: 25/11/2011
Warsztat: 30/11/2011

Kobiecość i męskość – współdziałanie czy rywalizacja?
Wykład:  9/12/2011
Warsztat: 14/12/2011

Od miłości do nienawiści
Warsztat: 11/01/2012
Wykład:  13/01/2012

Ile mamy wolności?
Wykład:  3/02/2012
Warsztat: 22/02/2012

Mądrość – przywilej starości czy domena młodości?
Warsztat: 21/03/2012
Wykład:  30/03/2012
Śmierć i umieranie jako droga do życia
Warsztat: 18/04/2012
Wykład: 27/04/2012

 W poszukiwaniu szczęścia
Warsztat: 16/05/2012
Wykład: 18/05/2012

Mandala życia
Wykład: 8/06/2012
Warsztat: 13/06/2012


Wykłady prowadził dr hab. Mirosław Piróg; warsztaty prowadziła dr Anna Gierlińska oraz dr Ryszard Kulik. 

Jaki widzimy problem?
Badania pokazują (zobacz raport z badań), że osoby pracujące z ludźmi wysoko cenią i potrafią posługiwać się konkretnymi technikami psychospołecznymi, ale nie ma to powiązania z ich rzeczywistym rozwojem osobistym i życiem prywatnym. Wskazuje się również, na to, iż największe deficyty występują u nich w zakresie samoświadomości i skutecznego wykorzystywania osobistych źródeł energii. Skutkiem tego jest wypalenie zawodowe. Praca staje się czymś niepowiązanym z osobistym rozwojem, jest oderwana od praktyki życiowej. Świadczy o tym choćby nieumiejętność życia zgodnie z osobistym systemem wartości, co jest jednym z ważniejszych wniosków badań.
Jednocześnie pogłębiony rozwój osobisty integrujący różne aspekty osobowości jest kluczowy w pracy zawodowej, zwłaszcza w zawodach wymagających pracy z ludźmi. Dzieje się tak dlatego, iż jedynie taki trening gwarantuje skuteczne opanowanie umiejętności psychospołecznych. Szacuje się, że blisko 66% sukcesów w pracy oraz w życiu osobistym zależy od wysoko rozwiniętych umiejętności psychospołecznych.
Tymczasem umiejętności psychospołeczne traktowane są częstokroć instrumentalnie. Praktyce nie towarzyszy aspekt poznawczy i brak jest niezbędnego, szerokiego kontekstu poznawczego. Powoduje to, że posiadany zasób umiejętności nie jest w pełni wykorzystywany.

Dlaczego Zrównoważony Rozwój Osobisty?
Podstawowym celem naszej propozycji jest poznanie siebie. Poznanie siebie oznacza zwiększenie samoświadomości, która jest konieczna do pełnego, zdrowego i szczęśliwego funkcjonowania w społeczeństwie. Dokonać się ono może poprzez integrację wewnętrznych przeciwieństw – ich równoważenie. Proces taki odbywa się poprzez stawianie głębokich pytań o charakterze egzystencjalnym: Kim jestem? Jak żyć? Czym jest i co oznacza śmierć? Jak być szczęśliwym?

Dlaczego pytania głębokie są ważne?
Ich zadawanie prowadzić może do takich wglądów poznawczych, które zarówno na gruncie filozofii, rozumianej jako sztuka życia, jak i w psychologii czy psychoterapii (Gestalt czy terapia racjonalno-emotywna) warunkują zmianę w kierunku lepszego funkcjonowania w życiu. Wgląd ten opiera się na rozpoznaniu fałszywych przekonań i stereotypów oraz spostrzeżeniu, że sposobem na uniknięcie wikłania się w iluzje jest akceptacja w świadomości obu biegunów przeciwieństw (np. zarówno kobiecości, jak i męskości).

Dla kogo?
Dla osób pracujących z ludźmi i pomagających w ich rozwoju – trenerów, coachów, pedagogów, edukatorów, nauczycieli. 

Po co?
  1. Ponieważ zapewnienie osobom pracującym z ludźmi możliwość głębokiego rozwoju własnej osobowości jest niezbędne dla ich rozwoju zawodowego, bowiem każdy, kto pracuje z ludźmi pracuje przede wszystkim swoją osobowością.
  2. Ponieważ absolwenci warsztatów Zrównoważonego Rozwoju Osobistego będą:
  • Lepiej znać siebie;
  • Lepiej funkcjonować w życiu zawodowym i prywatnym, wykorzystując pełniej swoje mocne strony;
  • Pełniej korzystać z własnych umiejętności psychospołecznych w oparciu o wewnętrzną równowagę i samoświadomość;
  • Odnosić sukcesy zawodowe i osobiste.

Co wyróżnia nasz projekt? 
  • Zakładamy, że podstawą doskonalenia zawodowego jest zrównoważony rozwój osobisty;
  •  Sięgamy do takich wymiarów życia, które stanowią fundament stosowania umiejętności psychospołecznych;
  •  Problem ujmujemy całościowo i postrzegamy go z szerokiej perspektywy;
  •  Łączymy formę wykładową z warsztatową, nasza propozycja integruje aspekty filozoficzne i psychologiczne, a więc odwołuje się zarówno do intelektu, jak i do emocji;
  •  Jako jedyni proponujemy projekt mający na celu doskonalenie zawodowe poprzez rozwój osobisty grupy docelowej – osób pracujących już w swych zawodach